Pánevní dno

Jedná se o soubor cviků zaměřených na hluboké svaly středu těla, tzv. CORE. Cvičení probíhá na velkých balónech, v leže na zemi i ve stoje. Další pomůckou jsou posilovací gumy. Počet opakování cviků se postupně zvyšuje. 

Symptomy ochablosti pánevního dna jsou bolesti zad, inkontinence, menstruační bolesti, špatné držení těla, špatná funkce břišních svalů (trávení - střeva), neschopnost otěhotnět, špatný odtok krve z nohou, problém s hlubším a pravidelným dýcháním.

Ochablé pánevní dno u mužů způsobuje nejen inkontinenci, ale i potíže s páteří a prostatou. Objevit se mohou i poruchy potence. Posilovat pánevní dno by tak měli všichni lidé bez ohledu na věk a pohlaví. 

Procvičování pánevního dna je také velmi důležité pro těhotné. K váze orgánů břišní dutiny se v těhotenství přidává ještě váha zárodku a plodové vody, což vyvolává větší tlak na pánevní dno a močový měchýř a těhotné ženy tak často trpí inkontinencí. Silnější pánevní dno navíc prokazatelně usnadňuje porod. Cvičit je třeba i po porodu, abyste se vyhnuly nepříjemným následkům způsobeným uvolněním svalů a roztažením při průchodu miminka.